Zarys historyczny

Siódma edycja konkursu przypadła w roku, w którym Towarzystwo Muzyczne w Lublinie obchodziło jubileusz 110–lecia istnienia.

Z tej okazji Minister Kultury odznaczył Stowarzyszenie za całokształt
działalności Złotą Gloria Artis. Doceniono też wielu zasłużonych członków tego ugrupowania.

Uroczysty koncert był połączeniem inauguracji konkursu z przeglądem aktualnej działalności Towarzystwa Muzycznego. Stąd występ Chóru Kameralnego pod dyrekcją Beaty Dąbrowskiej oraz zespołów „Sławiniacy” i „Old Jazz Players”. Zaprezentowali się też najlepsi uczniowie Społecznej Szkoły Muzycznej Towarzystwa Muzycznego, zespół młodzieżowy „Alchemia” ze śpiewającą w stylu gospel Renatą Wołkiewicz oraz grupa taneczna pod kierunkiem Dariusza Łuszczyńskiego.

Do konkursu w 2008 roku zgłosiło się 65 uczestników: w grupie do lat 17 było 21, a w grupie do 25 lat – 44.

Lubelszczyznę reprezentowało czterech uczestników. Wśród nich Magdalena Krukowska z Lublina z klasy Iwony Siedlaczek, w kategorii do lat 17. W tej samej grupie wystartowała Melania Kłos, którą uczył Piotr Redeł w Państwowej Szkole Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Zamościu. W kategorii do 25 lat eliminacje przeszedł Jan Mazur, uczeń Franciszka Falgera z PSM im. T. Szeligowskiego w Lublinie. Region lubelski reprezentowała także Anita Wąsik urodzona w Lublinie, która już wtedy
kształciła się u profesora Jerzego Hazuki w OSM im. F. Nowowiejskiego w Gdańsku.

Przesłuchania rozpoczęły się w poniedziałek 22 września 2008 roku.

W grupie starszej, do II etapu przeszło 14 osób. Wśród nich nie zabrakło reprezentantów Lublina: Jana Mazura i Anity Wąsik. Do III etapu przeszło tylko sześć osób. Tak samo nieliczna w III etapie okazała się grupa młodsza, w której faworytką była już Alicja Malesza. Zdobywcy trzech pierwszych miejsc w obu kategoriach wiekowych zostali zakwalifikowani do udziału w XI Międzynarodowym Konkursie Młodych Skrzypków im. Karola Lipińskiego i Henryka Wieniawskiego, który odbył się w Lublinie rok później (2009).

VII edycja obfitowała w nagrody pozaregulaminowe. Sponsorami byli poza Wojewodą Lubelskim: Filharmonia Zielonogórska – koncert dla laureata na festiwalu smyczkowym „Mistrzowie Polskiej Wiolinistyki” na dzień 24 października 2008, Filharmonia Sudecka – koncert dla laureata z Filharmonią w maju 2009 w ramach festiwalu H. Wieniawskiego w Szczawnie Zdroju, Filharmonia Pomorska – koncert dla laureata wskazanego przez jury, Filharmonia Opolska – koncert dla laureata I nagrody, Gubernator Rotaty Dystrykt 2230 – 2000 złotych, Tadeusz Steckiewicz prezes Mennicy Polskiej ufundował okolicznościowe monety dla laureatów konkursu (po jednej sztuce I, II i III miejsce w obu grupach), Krzysztof Józefacki, prezes Firmy Techand, przekazał 500 USD, Klub Rotary Lublin Stare Miasto przekazał 500 złotych dla najlepszego uczestnika z Lubelszczyzny.

Skład Jury

Roman Lasocki (przewodniczący – Warszawa)

Bartosz Bryła (Poznań)

Izabela Ceglińska (Łódź)

Tadeusz Gadzina (Warszawa)

Andrzej Gębski (Warszawa)
Jerzy Hazuka (Gdańsk)

Wiesław Kwaśny (Kraków)

Paweł Łosakiewicz (Warszawa)

Stanisław Moryto (Warszawa)

Paweł Puczek (Katowice)

Paweł Radziński (Bydgoszcz)

Ho Uk Yoo (Korea Południowa)

Laureaci

Grupa młodsza

Alicja Malesza – I miejsce

Patrycja Młynarska – II miejsce

Agata Kmak – III miejsce ex-aequo

Aleksander Daszkiewicz – III miejsce ex-aequo

Grupa starsza

Maria Włoszczowska – I miejsce

Joanna Kreft – II miejsce

Małgorzata Wasiucionek – III miejsce ex-aequo

Anita Wąsik – III miejsce ex-aequo