Zarys historyczny

Kolejne edycje Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Skrzypków przypadły na początek XXI wieku. Do V konkursu zgłosiło się 121 skrzypków z wielu miast Polski. Do przesłuchań przystąpiło 51 uczestników w grupie młodszej, a w grupie starszej – 67.

Po losowaniu kolejności występów, odbył się koncert inauguracyjny o godz. 17 w lubelskim Teatrze Muzycznym. Wystąpił laureat poprzedniej edycji konkursu Adam Lulek, uczeń Franciszka Falgera. Przy fortepianie towarzyszyła Agnieszka Szulc-Brzyska. Drugą część koncertu wypełniły działa kameralne w wykonaniu kwartetu klarnetowego „Claribel” działającego przy Towarzystwie Muzycznym.

Przesłuchania konkursowe odbywały się w Trybunale Koronnym i trwały pięć dni.

„Wczoraj w Filharmonii Lubelskiej wystąpili zwycięzcy […] Pokazali mistrzowski poziom, aby pokonać ponad 100 uczestników […] Aby zostać laureatem trzeba było przejść przez trzy etapy. W ostatnim zagrało 10 uczestników grupy młodszej do 17 lat i 8 z grupy starszej do 25 lat. – nasza decyzja była bardzo trudna, ale zgodna” – mówił Tadeusz Gadzina, przewodniczący jury.

Dyrektor Towarzystwa Muzycznego w Lublinie podkreślał, że najbardziej cieszy go dobra atmosfera wśród młodzieży i to, że konkurs promieniuje na cały region. Uczestnicy konkursu, niezależnie od przesłuchań, występowali dodatkowo z koncertami na terenie województwa lubelskiego.

Laureaci Konkursu

Grupa młodsza 

Maria Machowska – I miejsce

Grupa starsza

Wojciech Proniewicz – I miejsce