W Towarzystwie Muzycznym
im. Henryka Wieniawskiego
Lubelskie Towarzystwo Muzyczne jest jedną z najdłużej nieprzerwanie działających tego typu organizacji w Polsce. Istnieje od 1898 roku. Powstało w czasie, gdy Polska nie miała własnej państwowości, a działalność w różnego rodzaju organizacjach, także kulturalnych, była przejawem patriotyzmu i podtrzymywania ciągłości narodu.
Lubelszczyzna znajdowała się wówczas pod zaborem rosyjskim. Po długich staraniach lubelskich działaczy kultury i władze carskie wydały w Petersburgu zgodę na działalność Towarzystwa Muzycznego. Po l wojnie światowej, a dokładniej 11 listopada 1918, Polska uzyskała niepodległość. Działalność kulturalna była wówczas jedną z bardzo ważnych form odbudowy kraju. Działacze Towarzystwa Muzycznego aktywnie w tym uczestniczyli, organizując koncerty, konkursy muzyczne, prowadząc orkiestrę, teatr i szkołę muzyczną, wydając czasopisma.
Po II wojnie światowej Towarzystwo Muzyczne podjęło działalność zaraz po wyzwoleniu Lublina w 1944 roku. Wzięło na swoje barki trud odbudowy życia kulturalnego w mieście. Obecnie działająca Szkoła Muzyczna l i II st. im. Karola Lipińskiego, Filharmonia Lubelska oraz Teatr Muzyczny rozpoczynały działalność jako agendy naszej organizacji. Bardzo duże znaczenie dla życia kulturalnego w regionie miała także sieć ognisk muzycznych, która pozwalała nauczać gry na instrumentach dzieci i młodzież nawet z najdalszych i najmniejszych zakątków Lubelszczyzny.
Dziś Towarzystwo Muzyczne także prowadzi bardzo rozległą działalność. Oprócz konkursów muzycznych organizuje liczne koncerty i występy. Ma własną Społeczną Szkołę Muzyczną, prowadzi ogniska, chór, zespół jazzowy itp. Szczególny charakter ma Szkoła Muzyczna dla Dzieci Niepełnosprawnych im. Paula Harrisa, założyciela Rotary International.
Skład Zarządu i Komisja Rewizyjna
To wieloletni i doświadczeni pedagodzy
Skład Zarządu |
|
Prof. Zakhar Bron Ryszard Piotr Heliasz Prof. Roman Julisz Lasocki Janusz Mamcarz Joanna Zofia Biegalska Grzegorz Józef Wilczyński Iwona Kowalczyk Kazimierz Marucha Agnieszka Schulz-Brzyska Danuta Warząchowska |
Prezes Wiceprezes/Dyrektor Wiceprezes Wiceprezes Sekretarz Skarbnik Członek Zarządu Członek Zarządu Członek Zarządu Członek Zarządu |
Komisja rewizyjna |
||
Mirosława Rakoczy – Przewodnicząca Marek Ostrowski – Wiceprzewodniczący Waldemar Andrzej Żelazkowski –Sekretarz |
Z naszej historii
Pragniemy pochwalić się naszymi osiągnięciami
Towarzystwa Muzycznego
Potwierdzenie naszych działań i osiągnięć
Prof. Roman Totenberg
Uważam Międzynarodowy Konkurs Młodych Skrzypków w Lublinie za najważniejszą imprezę dla młodych talentów na świecie. Są to nie tylko spotkania przyszłych wybitnych muzyków, ale również — dzięki niezwykłej organizacji i atmosferze tego konkursu — wszyscy uczestnicy opuszczają Lublin pełni otuchy i natchnienia do dalszej nauki i artystycznych dokonań na przyszłość.
Prof. Zakhar Bron
Znaczenie lubelskiego konkursu trudno przecenić. Stwarza szansę spotkania i poznania się młodych muzyków z różnych krajów, konfrontacji poziomów i stylów gry, różnych „szkół”. To samo dotyczy jurorów i pedagogów zajmujących się szkoleniem młodego narybku muzycznego. I coś, co jest może trudniej uchwytne, ale odgrywa rolę kolosalną. Myślę o legendzie, która dawno poszła w świat na temat klimatu życzliwości i ciepła, jakie towarzyszą przebiegowi lubelskiej imprezy. To sprawia, że wszyscy przyjeżdżają tu z pozytywnym nastawieniem, a młodych muzyków atmosfera konkursu uskrzydla i pozwala pokazać umiejętności od najlepszej strony.
Prof. Roman Lasocki
Wielokroć starałem się analizować przyczyny sukcesu międzynarodowych konkursów skrzypcowych im. Lipińskiego i Wieniawskiego w Lublinie. […] Wśród wielu podkreślam nigdzie indziej nie spotykaną atmosferę lubelskich turniejów wiolinistycznych. W jednym stopniu tworzą ją: wspaniała wirtuozeria organizatorów oraz serce, którym tak szczodrze obdzielają uczestników i jurorów, rodziców i obserwatorów. I w tej oto „tajemnicy Lublina” upatruję głównych przyczyn nadzwyczajnych sukcesów kolejnych edycji konkursów.