Zarys historyczny

Zwycięzcami VIII Konkursu, który odbył się we wrześniu 2011 r., Jury wybrało najlepszych z najlepszych, którzy byli bohaterami ostatniego koncertu laureatów.

Niekwestionowane zwycięstwo w grupie młodszej odniosła zjawiskowa Chanelle Bednarczyk, w grupie starszej bezkonkurencyjny okazał
się Mateusz Makuch.

To Mateusz otrzymał główną Nagrodę imienia zmarłego w 2009 roku wieloletniego Dyrektora Towarzystwa Muzycznego, inicjatora lubelskich Konkursów Jacka Ossowskiego, ufundowaną przez Rotary Club Lublin Centrum.

Chanelle Bednarczyk już w I etapie konkursu została zauważona przez jurorów. Młodziutka skrzypaczka, uczennica Szkoły Muzycznej I i II st. im. S. Moniuszki w Bielsku – Białej lekcje gry na skrzypcach pobierała u prof. Józefa Iwanowicza. Chanelle była laureatką pierwszych miejsc renomowanych konkursów skrzypcowych w Czechach i w Berlinie. Koncertowała jako solistka w filharmoniach na terenie kraju i zagranicą. Była stypendystką Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci i studentką kursu specjalnego dla wybitnie uzdolnionej młodzieży w klasie prof. Edwarda Zienkowskiego na Uniwersytecie Muzycznym w Wiedniu.

Z tej okazji profesor Edward Zienkowski zaszczycił Lublin swoją obecnością podczas tegorocznej edycji konkursu.

„Pierwsze miejsce w lubelskim konkursie jest dla mnie powodem do wielkiej dumy. Konkurencja była bardzo duża, słyszałam tu wielu wspaniałych młodych skrzypków od których można się wiele nauczyć. Wyróżnieniem było też wystąpienie przed tak wspaniałym jury” – powiedziała tuż przed swoim ostatnim występem Chanelle Bednarczyk.

Wielką nadzieją polskiej wiolinistyki okazał się również Mateusz Makuch, niezwykle utalentowany skrzypek z Zielonej Góry, który uczył się w OSM II st. w Poznaniu. Talent swój rozwijał pod okiem znakomitego skrzypka prof. Bartosza Bryły.

O wysokim poziomie konkursu świadczą przyznane nagrody. Jury miało sporo dylematów, komu należą się kolejne zaszczytne miejsca. Toteż w grupie starszej ex aequo przyznano aż trzy drugie miejsca: Adamowi Siebersowi, Annie Pozdiejewej i Stanisławowi Podemskiemu.

Wielką niespodziankę publiczności zrobiły lubelskie skrzypaczki Patrycja
Pojenta (uczennica Anny Popławskiej-Pojenty) i Ewelina Misztal (uczennica Martirosa Dawtiana) z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. Karola Lipińskiego, które zakwalifikowały się do finału i zostały laureatkami konkursu. Lublin górą. Brawo! A trafić w gusta surowym jurorom nie było łatwo

Były też nagrody pozaregulaminowe: Okręgowa Rada Adwokacka w Lublinie przyznała po 1000 złotych Mateuszowi Makuchowi i Chanelle Bednarczyk. Nagroda profesora Konstantego Andrzeja Kulki, kierownika Katedry Skrzypiec Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w postaci dwóch półrecitali dla najlepszego laureata studenta UMFC i dla najmłodszej laureatki powędrowały do Emilii Jarockiej
i Alicji Baranowskiej. Koncert ufundowany przez Filharmonię Lubelską przypadł w udziale Chanelle Bednarczyk. W Filharmonii w Rzeszowie i w Filharmonii w Kielcach koncertował Mateusz Makuch. Znakomita skrzypaczka Patrycja Piekutowska, jurorka także ufundowała nagrody w postaci półrecitali dla Mateusza Makucha i Chanelle Bednarczyk w Akademii Sztuki w Szczecinie. Mateusz otrzymał też od prof. Piekutowskiej futerał na skrzypce. To nie koniec nagród dla laureatów. Towarzystwo
Muzyczne w Lublinie ufundowało dwa recitale w ramach Festiwalu „Harmonie Starego Miasta 2012”. Wystąpili na nich Mateusz Makuch, Chanelle Bednarczyk i Weronika Dziadek. Z kolei Narodowy Bank
Polski Oddział Okręgowy w Lublinie dla wszystkich laureatów przekazał cenne numizmaty. Emilia Jarocka otrzymała od Sklepu Internetowego Smyczkowe futerał na skrzypce.

Wspaniałą organizację Konkursu zapewnił dyrektor Towarzystwa Muzycznego im. H. Wieniawskiego w Lublinie Ryszard Piotr Heliasz wspólnie ze Zbigniewem Trochimiukiem, dyrektorem Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. K. Lipińskiego w Lublinie.

Skład Jury

Roman Lasocki – przewodniczący

Marcin Baranowski – wiceprzewodniczący

Andrzej Gębski

Szymon Krzeszowiec

Patrycja Piekutowska

Dima Tkachenko

Laureaci

Grupa Młodsza

Chanelle Bednarczyk – I miejsce

Emilia Jarocka – II miejsce

Weronika Dziadek – III miejsce 

Kornelia Figielska – IV miejsce ex aequo

Patrycja Pojenta – IV miejsce ex aequo

Ewelina Misztal –  V miejsce ex aequo

Dorota Duda – V miejsce ex aequo

Grupa Starsza

Mateusz Makuch – I miejsce 

Stanisław Podemsk – II miejsce ex aequo

Anna Pozdiejewa – II miejsce ex aequo

Adam Siebers – II miejsce ex aequo

Alicja Baranowska – III miejsce ex aequo

Kornelia Grądzka – III miejsce ex aequo

Mateusz Konopelski – III miejsce ex aequo

Piotr Kosarga – IV miejsce