Zarys historyczny

Jubileuszowy X Ogólnopolski Konkurs Młodych Skrzypków im. Stanisława Serwaczyńskiego odbył się w Lublinie w dniach od 5 do 10 września. Piękne brzmienie skrzypiec wpisało się w obchody 700. lecia Miasta Lublina.

Organizatorem Konkursu, który w Lublinie odbywa się od roku 1990 co trzy lata, jest niezmiennie Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie.

Inauguracja konkursu odbyła się w Trybunale Koronnym na Starym Mieście w Lublinie.

Z recitalem wystąpiła Ines Issel Burzyńska, szesnastoletnia hiszpańska skrzypaczka polskiego pochodzenia, uczennica prof. Zakhara Brona. Wybitnie utalentowana studentka Wyższej Szkoły Muzycznej Królowej
Zofii w Madrycie, laureatka Międzynarodowego Konkursu im. K. Lipińskiego i H. Wieniawskiego w Lublinie w roku 2015.

Wykonała: „Legendę” op. 17, „Poloneza koncertowego D-dur” op. 4 Henryka Wieniawskiego i „Sonatę A-dur” Cesara Francka. Przy fortepianie towarzyszyła skrzypaczce dr Joanna Zathey-Wójcińska z Akademii Muzycznej w Poznaniu, która była również oficjalną pianistką – akompaniatorką Konkursu.

Przesłuchania uczestników konkursu odbywały się w dwóch grupach wiekowych, w trzech etapach. W grupie młodszej znaleźli się skrzypkowie, którzy do dnia 1 września 2017 r. nie przekroczyli 16 lat, w grupie starszej skrzypkowie, którzy do tej samej wyznaczonej daty nie przekroczyli 24 lat. Po kilku dniach przesłuchań, które obywały się w sali koncertowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Karola Lipińskiego w Lublinie, jury wyłoniło finalistów Konkursu.

O wyrównanym, bardzo wysokim poziomie Konkursu w Lublinie świadczy fakt, że jury miało bardzo trudne zadanie wyłonienia finalistów.

W grupie młodszej najciekawsze wykonanie i interpretację, jak również poziom wykonawczy zaprezentowała Marta Gębska z Warszawy – podkreślił prof. Zakhar Bron, honorowy przewodniczący jury. Natomiast w grupie starszej, gdzie dojrzałość uczestników pogłębiała rozumienie i interpretację wykonywanych utworów przyznano miejsca ex aequo.

Warto podkreślić, że wszyscy utalentowani muzycznie młodzi skrzypkowie, którzy przyjechali do Lublina, aby zaprezentować swoje umiejętności i nie bali się konfrontacji z innymi, zasługują na najwyższą pochwałę.

Henryk Wieniawski, jego nauczyciel Stanisław Serwaczyński, czy Karol Lipiński byliby z nich dumni.

Na koncercie laureatów, który odbył się w sali koncertowej OSM im. K. Lipińskiego w Lublinie wręczono nagrody najlepszym młodym skrzypkom. Była to też okazja do publicznego zaprezentowania nagrodzonych. Marta Gębska, która zajęła I miejsce w grupie młodszej, podsumowując swój udział w konkursie wykonała Fantazję na temat z opery „Porgi&Bess” op. 19 Frołowa, którą podbiła serca publiczności. Laureatka II miejsca Milena Pioruńska, w tej samej grupie wiekowej, zagrała brawurowo „Kaprys nr 2” op. 18 Henryka Wieniawskiego, a w wykonaniu laureatów III miejsca ex aequo: Gaji Wilewskiej z Łodzi i Artura Jaworskiego z Wodzisławia Śląskiego, usłyszeliśmy Kaprys nr 3 op. 18 Henryka Wieniawskiego i Kaprys nr 3 Karola Lipińskiego.

W grupie starszej laureaci pierwszego miejsca: Sulamita Sara Ślubowska zagrała „Tzigane” M. Ravela, a Marta Grygier Sonatę „Kreutzer” cz.
I L. van Beethovena. Bartosz Sikibiński zdobywca II miejsca wykonał Sonatę nr 3 „Ballada” Ysaye.

W ramach nagród regulaminowych skrzypkowie trzech pierwszych miejsc obu grup wiekowych otrzymali prawo udziału w Konkursie Międzynarodowym im. K. Lipińskiego i Henryka Wieniawskiego.
Niezależnie od tego dwie zwyciężczynie grupy starszej otrzymały nagrody pieniężne od Klubu Rotary Lublin Centrum, które wręczył jego prezydent Marek Gromaszek. Laureatka grupy młodszej otrzymała nagrodę ufundowaną przez Towarzystwo Muzyczne – recital w ramach „Harmonii Starego Miasta”.

Prezydent Miasta Lublin dr Krzysztof Żuk przyznał Medal 700-lecia Lublina prof. Zakharowi Bronowi – prezesowi i Ryszardowi Piotrowi Heliaszowi – dyrektorowi i wiceprezesowi Lubelskiego Towarzystwa Muzycznego.

Uhonorowano też Lubelskie Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie, które otrzymało Medal 700-lecia Lublina również jako instytucja.

Skład Jury

W Jury Konkursu znalazły się znakomitości wiolinistyki, profesorowie: przewodniczący jury Roman Lasocki, wiceprzewodnicząca jury Dominika Falger i jurorzy: Konstanty Andrzej Kulka, Marcin Baranowski, Mieczysław Szlezer, Szymon Krzeszowiec, Patrycja Piekutowska i Andrzej Gębski.

Zacnemu gronu przewodniczył honorowo prof. Zakhar Bron, prezes naszego Towarzystwa, jeden z najwybitniejszych skrzypków i pedagogów świata, od 40 lat związany z Lublinem i Lubelskim Towarzystwem Muzycznym.

Laureaci

Grupa młodsza

Marta Gębska – I miejsce 

Milena Pioruńska – II miejsce

Gaja Wilewska – III miejsce ex-aequo

Artur Jaworski – III miejsce ex-aequo

Kalina Zalesińska- IV miejsce ex-aequo

Jakub Izdebski  – IV miejsce ex-aequo

Justyna Marczak – V miejsce

Grupa starsza

Marta Grygier – I miejsce ex-aequo

Sulamita Sara Ślubowska – I miejsce ex-aequo

Bartosz Skibiński – II miejsce

Wiktoria Białostocka – III miejsce

Bartłomiej Fraś – IV miejsce

Kamila Owsiany – V miejsce ex-aequo

Marcelina Sztekmiler – V miejsce ex-aequo

Beata Ogryzek – VI miejsce