VII Międzynarodowy Festiwal – Andrzej Nikodemowicz – czas i dźwięk 2018

VII MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL – ANDRZEJ NIKODEMOWICZ –

CZAS I DŻWIĘK

22 września – 6 października 2018

Współorganizacja : Filharmonia im. H. Wieniawskiego w Lublinie

Program

22 września , godz. 18.00 – Trybunał Koronny – Rynek 1

Nadzwyczjny recital fortepianowy

Mei Yi

Program

O. Messiaen – Regard de l’Esprit de joie from Vingt regards sur l’enfant-Jésus

M. Ravel – Ma Mère l’Oye

Unsuk Chin – Klavieretuden

B. Bartok – Out of Doors Suite

M. Bałakieriew – Islamey – Oriental Fantasy

A. Nikodemowicz – Impresja op. 46

Teresa Księska – Falger – słowo o muzyce

23 września , godz. 18 – Trybunał Koronny – Rynek 1

Recital na skrzypce solo

Marta Magdalena Lelek

Program

J.S. Bach – I Sonata g-moll na skrzypce solo
A. Nikodemowicz – „Capriccio” na skrzypce solo
K. Penderecki – „Cadenza” na skrzypce solo
E. Bloch – „Suita” na skrzypce solo
S. Prokofiev – „Sonata” op 115 na skrzypce solo

Teresa Księska – Falger – słowo o muzyce

25 września , godz. 18.00 – Trybunał Koronny, Rynek 1

Nadzwyczajny recital fortepianowy

75. rocznica urodzin Krzysztofa Meyera

Marek Szlezer

Program

L.van Beethoven – 6 Bagatel op.126

Krzysztof Meyer – Aforyzmy (1961)

Krzysztof Meyer – 6 Intermezzi (2013)

Krzysztof Meyer – Quasi una fantasia

F. Chopin – 5 Preludiów z op.28 nr 4, 6, 15, 20, 24

Andrzej Nikodemowicz – 5 Preludiów (1948)

Andrzej Nikodemowicz – II Sonata ( 1952)

Teresa Księska – Falger – słowo o muzyce

29 września 2018 godz. 19.00 – Kościół pw. Świętej Rodziny, ul. Jana Pawła II 11

Koncert wokalno-instrumentalny

SACRUM i PROFANUM

Agnieszka Tyrawska – Kopeć

Stanisław Diwiszek – organy

Zespół Smyczkowy Filharmonii Lubelskiej

Chór Filharmonii im. H. Wieniawskiego

Lutnia Lubelska

Elżbieta Krzemińska – dyrygent i przygotowanie Chóru

Program

Andrzej Nikodemowicz – „Płacz u Grobu Chrystusa Pana” op. 45 (1981) –

wersja III – na sopran i organy

Andrzej Nikodemowicz – Tryptyk / 3 Psalmy Janan Kochanowskiego/ na sopran

i organy

Andrzej Nikodemowicz – 2 Kołysanki na mezzosopran i fortepian ( 2010) –

transkrypcja na smyczki

Andrzej Nikodemowicz – „Ad Spiritum Sanctum” na chór mieszany a’capella (2013)

Johann Sebastian Bach – Preludium i fuga e-moll BWV 548

Johann Sebastian Bach – Preludium chorałowe: „Schmucke dich, o liebe Seele’

BWV 654

Feliks Mendelssohn – Bartholdy – V Sonata D – dur op. 65 nr 5

Andante

Andante con moto

Allegro maestoso

Cesar Franck – Cantabile H-dur FWV 36

Olivier Messiaen – „Livre du Saint Sacrament” (1984)

Priere apres la communion

Offrande et Alleluia final

Andrzej Nikodemowicz – Wariacje na temat „Chrystus zmartwychwstał jest”

Andrzej Nikodemowicz – Toccata op. 98 nr 1

Andrzej Nikodemowicz – „Antyfona do Najświętszej Marii Panny” – kantata

dedykowana Jego Świątobliwości Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II

( 1985 ) – wersja II , na chór mieszany i organy

Teresa Księska – Falger – słowo o muzyce

30 września godz. 18.00 – Trybunał Koronny , Rynek 1

Koncert kameralny

Justyna Zańko – skrzypce

Andrzej Gładysz – baryton

Teresa Księska – Falger – fortepian , słowo o muzyce

Program

A. Vitali – Chaconne

W.A. Mozart – Adagio na skrzypce i fortepian

W. A. Mozart – Sonata e-moll KV 304 na fortepian i skrzypce

Allegro

Tempo di menuetto

J. S. Bach – Aria Mache dich mein herze rein z Pasji wg. św. Mateusza

A. Nikodemowicz – Epitafium cierpienia na baryton i fortepian ( sł. Alina

Jahołkowska)

K. Szymanowski – Święty Boże

F. Schubert – Sonata a-moll op. 137 nr 2 na skrzypce i fortepian

Allegro moderato

Andante

Menuet

Allegro

A. Nikodemowicz – 5 Kołysanek na skrzypce i fortepian ( 1991)

4 października 2018, godz. 18.00 – Trybunał Koronny , Rynek 1

Koncert kameralny

BROLIO TRIO

Elisabeth Köstler – skrzypce

Sebastian Galli – fortepian

Kerstin Feltz – wiolonczela

Program

S. Rachmaninow – Trio fortepianowe nr 1 g-moll – „Elegijne”

Lento lugubre – piu vivo

A. Nikodemowicz –

„Impresja” na wiolonczelę i fortepian (2010)

Capriccio na wiolonczelę solo (2011)

Wariacje na wiolonczelę solo na temat Haendla ( „Samson”) (2012)

J. Halvorsen – Passacaglia na temat G. F. Haendla na skrzypce i wiolonczelę

D. Szostakowicz – Trio fortepianowe nr 1 op. 8

Andante – Allegro

A. Dvořák – Trio nr 4 g-moll op. 90 „Dumka” na skrzypce, wiolonczelę i fortepian

Teresa Księska – Falger – słowo o muzyce

6 października 2018 godz. 18.00 – sala koncertowa Filharmonii                                      im. H. Wieniawskiego,

ul. Marii Curie-Skłodowskiej 5

Koncert symfoniczny

Kerstin Feltz – wiolonczela

Piotr Banasik – fortepian

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii im. H. Wieniawskiego

Zygmunt Rychert – dyrygent

Przemysław Fiugajski – dyrygent

Program

A. Nikodemowicz – Muzyka do „Wesela” St. Wyspiańskiego

A. Nikodemowicz – Mała suita na orkiestrę ( na materiale muzyki do „Mazepy”)

A. Nikodemowicz – III Koncert fortepianowy ( 2002)

F. Liszt, S. Thalberg, J. P. Pixis, H.Herz, C.Czerny , F. Chopin –

Wariacje E-dur z Hexameronu na temat marsza z opery Purytanie V. Belliniego

( opracowanie Z. Rychert ) – na fortepian i orkiestrę

R. Schumann – Koncert wiolonczelowy a-moll op. 129

Teresa Księska – Falger – słowo o muzyce

Polecane artykuły