Zarys historyczny

Edycja IV w 1999 roku przyniosła kolejną zmianę w składzie jury. Przewodniczącym został Roman Lasocki, wówczas już prorektor Akademii Muzycznej w Warszawie.

Roman Lasocki podkreślał, że na konkurs przyjechało ponad siedemdziesięciu uczestników reprezentujących bardzo wysoki poziom wykonawczy.

„Kurier Lubelski” na bieżąco donosił o sukcesach i porażkach uczestników, którzy zdecydowali się wziąć udział w trudnej konfrontacji. Szczególne emocje wzbudzały przesłuchania grupy starszej, w której znalazło się trzech reprezentantów Lublina: Adam Lulek z klasy Franciszka Falgera, Justyna Zańko – uczennica Antoniego Cofalika oraz Jan Romanowski – uczeń Marcina Baranowskiego.

Przesłuchania odbywały się w Szkole Muzycznej przy ul. Muzycznej. W drugim etapie wszyscy uczestnicy grali obowiązkowo Subito Witolda Lutosławskiego. Kompozycję trudną, ujawniającą wszelkie braki techniczne wykonawcy.

Do trzeciego etapu zakwalifikowało się dziesięć osób z grupy młodszej. Recenzentce „Kuriera Lubelskiego”, udało się trafnie wytypować przyszłych zwycięzców. W przeddzień ogłoszenia wyników napisała:

„W piątek ostatni dzień przesłuchań. Do III etapu w grupie młodszej przeszło dziesięcioro uczestników. Między innymi moi faworyci Anna Pozdiejewa (13 lat), Krzysztof Specjał (14 lat) i Wojciech Pławner (15 lat).”

Laureaci Konkursu

Grupa młodsza

Anna Pozdiejewa – I miejsce ex aequo

Krzysztof Specjał – I miejsce ex aequo

Wojciech Pławner – II miejsce

Grupa starsza

Jarosław Nadrzycki – I miejsce